



LE KLINT GIGANT 172XXL PENDEL
Le Klint9037934
LE KLINT 172 GIGANT PENDEL. Modellen blev designet i 1971 af Poul Christiansen, men nye størrelser er kommet til helt frem til 2009. Så i dag findes den populære model i mange varianter, så det er muligt at finde en størrelse uanset, om det er over køkkenbordet eller i en aula.
Læs mereLE KLINT 172 GIGANT PENDEL. Modellen blev designet i 1971 af Poul Christiansen, men nye størrelser er kommet til helt frem til 2009. Så i dag findes den populære model i mange varianter, så det er muligt at finde en størrelse uanset, om det er over køkkenbordet eller i en aula.
Designer: Poul Christiansen. Poul Christiansen er uddannet på Det Kgl. Danske Kunstakademis arkitektskole. Han arbejdede med arkitektur og design for Ib & Jørgen Rasmussen fra 1977-86, og har siden 1987 haft designfirmaet Komplot Design sammen med Boris Berlin. Poul Christiansen tilføjede i perioden 1967-78 nye spændende dimensioner til LE KLINT-skærmene. Indtil da var skærmene foldet i plisséer samt i lige linjer tværs over plisséerne. Imidlertid opdagede Poul Christiansen at foldning efter matematiske kurver, gav lampeskærmene nogle helt enestående og smukke skulpturelle former.
| EAN | 5703387017238 |
| Leverandørs varenummer | 172XXL |
Leveringstype: Postforsendelse
Levering/forsendelse
Sendes som pakke til pakkeshop eller med omdeling til din adresse.
På leveringssiden vælger du, om du ønsker levering med GLS eller Postnord.